RDW w Parczewie - Usługi związane z oczyszczeniem separatorów przy obiektach mostowych
Postępowanie nr Z1/55920
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie
Bohdana Dobrzańskiego 3 20-262 Lublin NIP: 7120160419Terminy
Termin składania
Termin otwarcia
Termin zadawania pytań
Szczegóły postępowania
Tryb postępowania
Znak sprawy
Rodzaj zamówienia
Progi postępowania
Przedmiot postępowaniaa
Opis przedmiotu
1. Przedmiotem zamówienia jest:
1) Wykonanie przeglądu eksploatacyjnego separatorów substancji ropopochodnych i osadników zlokalizowanych w ciągu dróg wojewódzkich:
a) nr 813 Międzyrzec Podlaski - Parczew - Ostrów Lubelski – Łęczna w ilości 2 szt.,
b) nr 814 Radzyń Podlaski - Suchowola – Żminne w ilości 24 szt.,
c) nr 815 Wisznice – Parczew – Siemień – Lubartów w ilości 7 szt.,
dla określenia stopnia zanieczyszczenia instalacji odpadami i konieczności ich czyszczenia, a także w celu oceny poprawności pracy całej instalacji.
2) Czyszczenie wymienionych w Tabeli nr 1 separatorów substancji ropopochodnych i osadników, odbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku tej usługi.
Termin wykonania zamówienia:
Wykonawca zobowiązany jest wykonać zamówienie w terminie 30 dni od dnia podpisania umowy.
Lista pytań
Lp. | Tytuł pytania | Data wysłania pytania | Status |
---|---|---|---|
1. |
Zakres
Zakres Treść pytania:Prosimy o podanie dokładnych parametrów urządzeń, prosimy o informację czy wskazane osadniki żelbetowe (w drodze woj. 814) są zintegrowane ze wskazanymi separatorami, czy są to oddzielne urządzenia? Jeśli oddzielne, wtedy prosimy o podanie ich pojemności, parametrów technicznych.
Prosimy o informację kiedy urządzenia były ostatnio czyszczone oraz to jakie ilości odpadów wtedy odebrano.
Dziękuję.
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
07.07.2021 | |
2. |
pozwolenia,KPO
pozwolenia,KPO Treść pytania:Szanowni Państwo,
Zamawiający w SIWZ wskazuje na konieczność posiadania przez Wykonawcę:
"Wykonawca powinien posiadać: decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi ze Starostwa na terenie wykonywanych prac i decyzję na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem unieszkodliwiania, zbierania i transportu wydaną przez właściwego Wojewodę"
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o., wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
Z reguły podmiot świadczący usługi we wskazanym zakresie nie jest podmiotem uprawnionym na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji, zatem nie jest prowadzącym instalację w rozumieniu art. 3 pkt 31 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) – dalej p.o.ś. i tym samym nie jest również uprawniony do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, co z kolei wynika z art. 184 ust. 1 p.o.ś.
Zgodnie z zapisami Ustawy o odpadach wytwórca odpadów świadczący usługi czyszczenia separatorów, aby wykonywać te usługi zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach, nie musi jednocześnie posiadać decyzji - zezwolenia na przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów. Jako wytwórca może wytworzone przez siebie podczas świadczenia usługi czyszczenia separatorów odpady przekazać innemu posiadaczowi odpadów, który posiada stosowne zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie lub unieszkodliwianie odpadów. Żaden przepis Ustawy o odpadach, nie nakazuje wytwórcy odpadów świadczącemu konkretne usługi, posiadania całego katalogu decyzji (zezwoleń, pozwoleń) wynikających z poszczególnych zapisów Ustawy.
Wraz z utworzeniem Rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) zezwolenia na transport odpadów odeszły w zapomnienie. W ich miejsce przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie transportu odpadów muszą uzyskać wpis do ww. rejestru.
Zamawiający zgodnie z Opisem Przedmiotu Zamówienia, żąda również przedłożenia dowodu zagospodarowania odpadu. Czy Zamawiający uznaje za wystarczające potwierdzenie odbioru odpadu na protokole oraz książce eksploatacji, czy będzie żądał KPO?
Po wytworzeniu, odpady może przekazać innemu gospodarującemu odpadami na podstawie Karty Przekazania Odpadu. KPO jest dokumentem funkcjonującym w obrocie odpadem między Wytwórcą - Transportującym- Przejmującym.
Podmiot, dla którego zostaje wykonana usługa czyszczenia separatorów - nie jest żadną ze stron a co za tym idzie, Wykonawca jako wytwórca odpadów w wyniku świadczenia usługi nie ma obowiązku wystawiania Karty Przekazania Odpadu Zleceniodawcy. Podstawą rozliczeń jest protokół wykonania prac serwisowych oraz wpis w książce eksploatacji. (interpretacja Ministerstwa Środowiska z dnia21.02.2003 r. znak: DPE-OA-III-p-11-1118/03/MT).
Zaprzestaliśmy wydawania zewnętrznym podmiotom KPO gdyż jest to dokument wewnętrzny gdyż my jako Wytwórca odpowiadamy za prawidłową ewidencję.
W związku z powyższym, zwracamy się z wnioskiem o zmianę zapisów SIWZ oraz Opisu przedmiotu Zamówienia, we wspomnianych kwestiach.
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
01.07.2021 |
Załączniki
Dodatkowe informacje
Warunki korzystania z platformy
- Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
- Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
- Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
- Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.